חץ וקשת – ממש לא מה שחשבתם !

בבית לחם הגלילית נמצא אחד המתקנים גדולים והוותיקים בארץ לפעילות חץ וקשת.
המועדון הוא אחד משבעת מועדוני איגוד הקשתים של ישראל.
מתוך ניסיוננו בעבודה עם ילדים ונוער, וכן מתוך מחקרים ממוסדים שנעשו בארץ ובעולם, נמצא קשר ישיר בין הפעילות בחץ וקשת לשיפור בהתנהגותם החברתית של התלמידים. על פי מחקרים אלו מסתבר שהפעילות בחץ וקשת גורמת לתלמידים ללמוד לעמוד במקום אחד בשקט (בשונה מפעילות עם כדור לדוגמה), להתרכז במטרה, לכוון,  להשיג משוב מידי שמשמעתו פגיעה בול, ולזכות מיד בחיזוק הביטחון העצמי.

בחוזר משרד החינוך הישראלי לפעילות חץ וקשת עבור תלמידי בתי הספר נכתב:
“לקליעה בחץ וקשת חשיבות כפעילות פדגוגית. למתנסים בקליעה בחץ וקשת יש יכולת לחוות תחושת הצלחה בזמן קצר מאוד מה שתורם להעלאת הביטחון העצמי והמוטיבציה להתמדה . הירי בחץ וקשת משפר את יכולת הריכוז ,  מפתח את סבלנותו של היורה כלפיי עצמו והסביבה וכמובן תורם להתפתחות הכושר הגופני.”

הפעילות בחץ וקשת, בשונה מפעילויות ספורט הנפוצות בבתי הספר (כדורגל, כדורסל, התעמלות וכו’), איננה מסוכנת כפי שמצטייר על פניו. במסקנות משרד החינוך האמריקאי, לאחר 11 שנות ניסיון בהפעלת שיעורי חץ וקשת בבתי הספר, נכתב כי מרבית הפציעות התרחשו במקצועות הספורט  כדוגמת כדורגל והתעמלות, מאידך בחץ וקשת לא נרשמו פציעות.
פעילות בחץ וקשת מתבצעת רק לאחר מציאת נקודת השקט והריכוז הפנימית והחיצונית, זו המאפשרת למשתתף להביא את מלוא הפוטנציאל שלו לכדי מימוש. המשתתף משיג בדרך זו שלווה וריכוז מרבים, תוך חיבור בינו לבין הקשת, אל מול המטרה המוצבת לפניו.

מעלות נוספות שמפתח ספורט זה בקרב משתתפיו:

  • קשב והקשבה – הקשבה להוראות ומעקב אחר סדר פעולות.
  • דיוק והקפדה על סדר הפעולות הנכון.
  • משמעת עצמית.
  • סבלנות ואיפוק.
  • פיתוח מודעות עצמית ומרחבית.
  • פיתוח מוטוריקה גסה ועדינה.
  • זקיפות, הערכה עצמית.
  • קואורדינציה ומודעות לספורט.
  • חיזוק שרירי הגב והידיים.
  • הרחבת בית החזה והריאות (מומלץ לסובלים מבעיות אסטמה והפרעות נשימה).

“וַיֹּאמֶר, לְלַמֵּד בְּנֵי-יְהוּדָה קָשֶׁת, הִנֵּה כְתוּבָה, עַל-סֵפֶר הַיָּשָׁר.”  שמואל ב פרק א’ יח’

בארה”ב גילו את ההשפעה חסרת התקדים על התנהגותם של תלמידי בתי הספר ומזה 11 שנים, מאז שנת- 2002, מקיפה –  NASP התוכנית הלאומית לחץ וקשת בבתי הספר של ארה”ב, 47 מדינות, ביניהן: קנטקי, וושינגטון, ג’ורג’יה, אוסטרליה, ניו זילנד, דרום אפריקה, קנדה, זמביה , בהן מעל ל- 7 מיליון תלמידים.

חשוב לציין כי הפעילות בחץ וקשת מתאימה לכל התלמידים ללא הבדל מין, מעמד או כל מגדר אחר. כמו כן, אין כל צורך בתנאים גופניים מיוחדים על מנת להתקדם. יתרה מכך, חלק מחברי איגוד הקשתות הינם נכי צה”ל בעלי מוגבלויות שעושים נפלאות בירי בחץ וקשת.
כל משתתף מאתגר את עצמו להתקדם ולשפר את יכולותיו, ובכך גדלה גם יכולתו בתחומים נוספים בחייו הדורשים ריכוז וכיוון להשגת מטרה.

ניתן לקבוע בתיאום מראש יום גיבוש לתלמידי בית הספר בפארק היורה. ניתן גם לקיים את הפעילות בתוך בית הספר